Yakın Yerler- Güzeldere Şelalesi (Gölyaka)

26-12-16 hdomac 0 comment

 

Yakın Yerler- Güzeldere Şelalesi (Gölyaka)

İstanbul çıkışlı, yakın yerlerden biri tabiat harikası diyebileceğimiz Güzeldere Şelalesi. Düzce ili, Gölyaka ilçesinde bulunan Güzeldere Şelalesi İstanbul’a 190 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Şelaleye, TEM Otoyolu Hendek sapağından girildiğinde 28 kilometre sonra ulaşılıyor. Gişelerden geçildiğinde 12 kilometre sonra ilçe merkezi Gölyaka bulunuyor. Buradan şelaleye ulaşmak için 16 kilometre daha yol var.

Ankara’dan Güzeldere Şelalesi’ne ulaşmak isteyenler TEM otoyolu Düzce sapağından içeri girip, 28 kilometre yol almaları gerekiyor.

guzeldere

Fotoğraf 1- Güzeldere Şelalesi İstanbul’a 190 km uzaklıkta.

Güzeldere Şelalesi Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü tarafından “Orman İçi Dinlenme Yeri-Mesire Yeri” olarak tescil edilmiş, böylece koruma altına alınmış. Bıçkı deresi üzerinde bulunan Güzeldere Şelalesi’nin rakımı yani denizden yüksekliği 630 metre. Ancak mesire yerinden şelalenin tabanına ulaşmak için 81 metre aşağı inmek gerekiyor. Bu yolculuk özellikle inişte bir hayli keyifli…

 

Fotoğraf 2-3 . Şelaleye Mesire yerinde dar bir patika yolla iniliyor

Çünkü boyları yer yer 40–50 metreye ulaşan görkemli ağaçların arasından, kuş sesleri eşliğinde, kimi zaman ağaç basamaklara basarak, kimi zaman ağaç tutamaklara tutunarak huzur içinde bir yolculuk yapılıyor.            

Şelale’nin tabanına yaklaştıkça, mesire yerinde ki sıcaklık yerini hoş bir serinliğe bırakıyor. 120 metreden dökülen sular koyu renk kayaların üzerine beyaz bir örtü gibi seriliyor. Yaz mevsiminde suyun debisinin az olması, beyaz örtüyü zayıf bıraksa da Bahar ortasında karlar eridiğinde şelale üzerine adeta sudan bir gelinlik giyiyor.

 Fotoğraf 5- Sular kayaların üzerinden süzülerek 120 metre aşağı iniyor.                                                       

Güzeldere Şelalesi’nin çevresi biyolojik çeşitlilik bakımından da emsaline az rastlanacak güzellikte. Çünkü şelalenin bulunduğu alanda, Kayın, Gürgen, Köknar, Porsuk, Sarıçam, Karacam, Kestane, Ihlamur, Akçaağaç, Dişbudak, Ceviz, Orman Kavağı, Orman Söğüdü, Orman Gülü, Kara Yemiş, Papaz Külahı ağaçları; Böğürtlen, Üvez, Alıç, Taflan, Kantaron Otu, Kardelen, Arap Sümbülü, Siklamen, Menekşe, Düğün, Eğrelti, Fiğ, Burçak gibi bitkiler de görülmektedir. Yaban hayatı yönünden de zengin olan bölgede Boz Ayı, Kurt, Tilki, Çakal, Vaşak, Karaca, Geyik, Yaban Domuzu, Sansar, Karatavuk ve Ağaçkakan türü hayvanlar bulunur.

Fotoğraf 6- Mesire yerinde konaklamak için 5 adet ev bulunuyor.

Türkiye’nin en büyük şelaleleri arasında bulunan Güzeldere Şelalesi’nin mesire yerine özel bir önem verilmiş durumda. Mesire yerinde piknik yapılacak masa ve oturma yerleri dışında, konaklamak isteyenler için 5 adet bungalov ev bulunuyor. Ayrıca günlük yiyecek ihtiyacının karşılanacağı lezzetli gözleme ve etiyle damak zevkine hitap eden bir kır restoranı yer alıyor. Mesire yerinin dört bir yanında bulunan çeşmelerden akan su son derece lezzetli ve soğuk…

Güzeldere Şelalesi’ne gitmişken bir doğa harikasını daha görmek isteyenler için Efteni Gölü muhteşem bir ziyaret yeri olacaktır. Efteni Golü ciddi su kaybına karşın bugün 150 kuş çeşidini barındıran kuş cenneti konumundadır. Koruma altına alınan ve yeniden su kazandırma çalışmaları yapılan Efteni Gölü, Türkiye’nin 2. Kuş Cenneti konumundadır.

Gölün hemen yakınında bulunan termal sudan yararlanmak amacıyla gecelemek isteyenler Eftania Oteli tercih edebilirler. Göle sadece bir kilometre, Güzeldere Şelalesine 11 kilometre mesafede bulunan otelde yer alan termal suyun özellikle romatizmal ve deri hastalıklara iyi geldiği biliniyor.

   

 Fotoğraf 7-8: Eftenia Otel Hacıyakup köyünde ve termal suyuyla hizmet veriyor.

Bu arada Efteni ismi hakkında iki iddia bulunmaktadır. Hacıyakup köylüleri ile yaptığımız sohbette onlardan şu rivayeti dinledim; Efteni, Bizans Döneminde bölgede görev yapan Tekfurun kızıdır ve yakalandığı hastalıktan kurtulmak için bu kaplıca suyuna girer ve iyileşir. O günden sonra kaplıca onun adıyla yani Efteni olarak anılır. Bir başka öyküye göre, Tekfur kızının yüzme öğrenmesi için Büyük Melen nehrinin önüne bir bent yaptırmış burada bur gölün oluşmasını sağlamıştır. İşte bu göle Eftania’nın adı verilerek Efteni denmiştir.

Araştırma ve Fotoğraflar: Haldun Domaç