Muhteşem Yüzyıl

11-01-17 hdomac 0 comment

“Muhteşem Yüzyıl “ dizisi tarihe olan ilgiyi mi arttırdı, yoksa tarih, dizi olsun diye ekseninden mi kaydırıldı tartışılıyor ama tartışılmayan bir gerçek var ki o da “Muhteşem Yüzyıl”ın zirveye el koyduğu.

Hatta Hürrem’in, “Tükenmişlik Sendromu”na yakalandığını söyleyerek “Almanya Acı Vatan” a avdet etmesi Türkiye’nin ilk gündem maddesi oldu. “Gezi Parkı Eylemleri” olmasa hala Meryem Uzerli’yi ve tıp literatüründe olduğunu yeni öğrendiğimiz tükenmişlik sendromunu konuşmaya devam edecektik.

İşte böylesi gündem oluşturan bir dizinin Hürrem’in ayrılışının ardından bitip, bitmeyeceği de hayranları tarafından çok konuşuldu. Dizinin tutkulu hayranları “Hürrem gitti, dizi bitti mi?” diye yürekleri ağzında yapımcının sözlerine kulak kesilirken, bir yandan konu da “tükenmişlik sendromu yaşar mı?” diyenler kuşkuya düştü.

Ben dizinin yazı grubu ne yapar bilmiyorum ama tarihi sürece baktığımda bu dizinin daha çok su kaldıracağını yazabilirim. Tarihi süreçte bizi neler bekliyor derseniz bakın yazayım;

-Kanuni Sultan Süleyman 1566’da Sigetvar (Zigetvar) seferi sırasında 73 yaşında vefat edecek. Hürrem Sultan ise 1558’de ondan 8 yıl önce ölecek.

-Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’a benzediğine inandığı oğullarından Bayezıd’ın tahta geçmesi için entrikalara devam edecek. Şehzade Mehmet Manisa Sancak Beyi iken vefat edecek.

-Şehzade Mustafa 39 yaşında Konya Ereğli’de, İran seferine çıkan babasına katılıp, onu çadırında ziyarete gittiği sırada boğulmaya çalışılacak. Çadırdan kurtulup babasının gerçek çadırına koşarken Zal  Mahmud Ağa tarafından arkadan yetişilerek boğulacak.

muhtesem-yuzyil-yayindan-kaldirildi-israil-karisti

 -Tabi Şehzade Mustafa boğulmasında Hürrem Sultan ve Rüstem Paşa’nın Padişahı, “yeniçerileri aleyhinizde ayaklandırıyor, İran’la güç birliği yapıyor” dedikoduların rolü olacak.

-Yeniçeriler Şehzade Mustafa’nın ölümü nedeniyle ayaklanınca Rüstem Paşa Vezir-i azam’ görevinden azledilecek.

-Ancak yeniden göreve gelecek ve bu kez Şehzade Mustafa’nın can dostu Taşlıcalı Yahya Bey’i ortadan kaldırmaya çalışacak ama bu kez Kanuni engelini aşamayacak.

-Şehzade Mustafa’nın ölümü üzerine 23 yaşında ve kanbur olan Cihangir üzüntüsüne yenilip, vefat edecek. Cihangir Cami onun adına yaptırılacak.

-Sonunda padişahlık için iki isim kalacak. Hürrem’in iki oğlu Bayezıd ve Selim… Hürrem Sultan’ın vefatı İkisi arasında taht kavgasını başlatacak.

-Kanuni Sultan Süleyman Hürrem’den olan iki oğlunu, tahtı Pargalı İbrahim’in oğlu, (yeğeni) Osman- Şah’a vereceği konusunda tehdit edecek.

-Buna karşın Selim ve Bayezıd arasında oluşan taht kavgasında dramatik bir son oluşacak. Padişah olmayı bekleyen Bayazıd’ın babası ile arası, dedikodular sonucu açılacak ve Bayezıd, İran’a kaçacak.

-Hileli mektuplar sonucu babası ile arası açılarak İran’a kaçan, Şah Tahmasp’a sığınan Bayezıd’ın, teslimi veya idamı İran Şahı’ndan istenecek. Şah’a Selim’de özel heyet ve hediyeler yollayacak.

-Nihayet Hüsrev Paşa, Sinan Ağa ve Çavuşbaşı Ali Ağa Şah Tahmasp’ı ikna edecek ve Şehzade Selim’in adamları Bayezıd ile dört oğlunu boğarak öldürecek.

Bu özetten de anlaşılacağı gibi “Muhteşem Yüzyıl”ın kullanacağı daha çok olay var.

Yazı grubu neyi yazar, neyi yazmak bilinmez ama istenirse gelecek sezon değil, bir sonraki sezon bile “Muhteşem Yüzyıl” ekranı renklendirmeye devam eder.

Not: Bu yazı dizinin çekimlerinin devam ettiği ve yayınlandığı günlerde yazılmıştır.