Yusuf Çıkmaz Hocam!

04-03-17 hdomac 0 comment

Karabükspor galibiyeti hiç kuşku yok ki iki açıdan çok değerli. Birincisi; Trabzonspor’un 2017’de yenilmezlik serisini sürdürmesi, ikincisi; Avrupa’ya gitme yolunda ligde iddianın devam ettirilmesi…

Alınan galibiyeti küçümsememek lazım… Karabükspor bu ligin savunma organizasyonu açısından ne yaptığı bilen en iyi takımı. Böyle bir takım karşısında zengin ofansif girişimler elde etmek, pozisyon zenginliği üretmek, ciddi bir organizasyon yapılanması gerektirir.

Nitekim bordo-mavili takım gole kadar oyunu domine eden ekipti. Topu kullanan, rakibe baskı kurmaya çalışan takım Trabzonspor’du. Peki, pozisyon derseniz? İşte o konuda bir üretkenlikten söz etmek olası değildi.

O zaman Trabzonspor üstün oynadığı ilk 60 dakika neleri yapmadı sorusu gelir akla… Onu da yazayım. Bordo-mavili takım bu bölümde topu kanatlara taşıyamadı. Kanat oyuncuları Olcay ve Castillo içe kat ederek, arkadan Mas ve Pareira’nın koşularını organize edemedi. Pereira’nın en etkili ortası 54. Dakikada geldi. Ev sahibi orta alanda üstün görünürken, topu çok yavaş çevirdi ve bunun sonucu, alan ve zaman bulamadı, böylece yerleşik savunmaya hücum etmek zorunda kaldı.

Bu durumda gol ya Karabük defansının hatasından gelecekti, ya da duran bir toptan. İkincisi oldu ve Trabzonspor Yusuf Yazıcı’nın kullandığı köşe vuruşunda yani duran toptan golü buldu. Bu golden sonra konuk ekip riskleri alarak, savunma güvenliğini ikinci plana attı (Yatabare, Lazareviç ve İlhan Depe değişiklikleri) ama bu bölümde de Trabzonspor istediği ofansif zenginliği oluşturamadı. Bunun nedeni Ersun hocanın Aytaç ve Zeki gibi defansif özellikleri yüksek oyuncuları sahaya sürmesiydi. Söz konusu tercihler bir bakıma oyunu tutma, skoru korumaya yönelikti. Ancak bunun büyük risk taşıdığını öncelikle Ersun Hocanın bilmesi gerekiyor.

Bunun da ötesinde Yusuf Yazıcı -N’Doye değişikliği bana göre hatalıydı. Yusuf Yazıcı’yı kaçırdığı bir golden 5 dakika sonra oyundan almak, onun özgüvenine vurulan bir darbedir diye düşünüyorum. Ayrıca Yusuf’u ikinci forvet gibi ceza sahasına yaptığı koşular nedeniyle de beğendiğimi vurgulamak isterim. İlk yarıda ve ikinci yarıda o koşuları yaptığı için iki net pozisyon üretti. Ancak siz onu böyle bir pozisyon sonrası oyundan alırsanız, gelecek maçlar için kötü algı oluşturursunuz.

Bu arada Onazi-Okay ikilisinin uyumlu görüntüsünün orta alan direncinin ayakta kalmasında payı büyük olduğunu ve ikilinin maçın iyi oyuncuları olarak parladığını vurgulayalım.

Sonuç olarak Trabzonspor tek golle önemli bir kazanım elde etti. Bordo-mavili takım hücum organizasyonlarını geliştirebilirse, yolu açık olacaktır.

Bu yazı Karadeniz Güne Bakış Gazetesi’nde yayınlanmıştır