Türkiye’nin Doğa Harikası 7 Şelalesi

18-01-18 hdomac 0 comment

Giresun- Kuzalan Şelalesi

Giresun’un Dereli ilçesine 20, Giresun merkezine ise yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan şelale, Giresun – Şebinkarahisar yolu üzerindedir. Yaklaşık 20 metre yükseklikten akan şelale yol kenarında güzel bir manzara oluşturmaktadır. Kuzalan şelalesinin bir kilometre arkasında ise eşsiz güzellikle suyun renginde adını alan Mavigöl bulunmaktadır.

Erzincan Girlevik (Çağlayan) Şelalesi

Erzincan’ın güneydoğusunda Çağlayan Beldesi’nde bulunan Girlevik Şelalesi, Erzincan merkeze 35 kilometre uzaklıktadır. Girlevik Şelalesi’nin suyu Munzur Dağları’nın yamacında yer alan Kalecik Köyü’nden doğan gözelerden gelmektedir. Su dokuz ayrı gözeden çıkar ve bir dere yatağı vasıtası ile şelaleye kadar ulaşır. Şelalenin yüksekliği 30-40 m. olup, yöreye özgün taştan oluşan üç kademe halindedir. Suyun kışın donmasıyla oluşan sarkıtlarda tırmanma, yazın soğuk sularında serinleme imkânı sunan Girlevik (Çağlayan) Şelalesi,  ayrıca doğal serinliği ve güzelliği ile ünlü bir mesire yeridir.

Rize-Ayder Gelin Tülü Şelalesi

Gelin Tülü Şelalesi, Rize İl merkezine 85 km. mesafede olan Ayder Yaylası’nda yer almaktadır. Suyun düşüş şekli gelin tülünü andırdığı için bu adı alan şelale görülmeye değer bir tabiat harikasıdır. Ayder, Samistal ve Hazindak yaylalarını birbirinden ayıran kuzey-güney doğrultusundaki dağlardan doğan şelalenin ana kaynağı, yükseklerde eriyen kar kümeleridir.

Denizli Ağlayan kaya (Yeşildere) Şelalesi

Denizli’de bulunan Ağlayan Kaya Şelalesi,  diğer adıyla Yeşildere şelalesi, Denizli’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Ağlayan Kaya (Yeşildere Şelalesi)  Denizli’ye 35 km uzaklıkta yer almaktadır. Pamukkale yolundan veya Çal ilçesi üzerinden gidilmektedir. Denizli merkezden ortalama yolculuk bir saat kadar sürmektedir. Şelalelin suları 30 metre yüksekten dökülmektedir. Şelaleye Ağlayan kaya denmesinin sebebi ise, bölgede bulunan Yeşildere Şelalesinin ağlayan bir kayayı andıran doğa harikasını meydana getirmiş olmasıdır.

Düzce Güzeldere Şelalesi

Düzce, Gölyaka ilçesinin sınırları içerisinde yer alan Güzeldere Şelalesi Düzce’ye 28, Gölyaka’ya ise 16 km mesafededir. Güzeldere Şelalesi Düzce’nin Gölkaya ilçesinde, yaklaşık 23 hektarlık alanı kaplar ve Bıçkı Deresi üzerinde bulunur. Bölge 1993 yılında mesire yeri, 2011 yılında ise Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Güzeldere Şelalesi 120 metre yükseklikten doğal olarak dökülür.

Samsun Kabaceviz Şelalesi

Kabaceviz Şelalesi Samsun’a 32 km, Tekkeköy ilçe merkezine 22 km uzaklıktadır. Yaklaşık 60 metre yüksekliğinde olan şelaleden akan suyun süzülüşü ise güzelliğe ayrı bir anlam katmaktadır. Bölgede tabiatı bozmamak için doğal güzelliklere yönelik herhangi bir fiziksel çalışma yapılmamaktadır. BU nedenle yolun bir bölümü patikadır. Bölgeyi ziyaret için en iyi dönem; Mayıs sonu – Ekim ayı başı olan süreçtir.

Balıkesir-Edremit Sutüven Şelalesi

Sarıkız Yaylası’ndan doğan ve Kızılkeçeli Çayı üzerinde yer alan Sutüven Şelalesi, Balıkesir’in Edremit İlçesi Zeytinli Köyü’ne dört buçuk kilometre mesafededir. Altınoluk-Edremit karayolunun 20. km’sinden Zeytinli Köyü’ne dönülerek ulaşılır. Sutüven şelalesi 1992’de kurulan ve üç hektar büyüklüğünde olan Kaz Dağları’nın eteğinde, içinden Kızılkeçili Çayı’nın geçtiği Hasan boğuldu Göleti’nin bulunduğu üçleme içinde yer alır. Şelalenin suyu on yedi metreden düşer.

Yazı ve Fotoğraflar: Haldun DOMAÇ