Trabzonspor nasıl kazandı, FB neden kaybetti?

26-11-18 hdomac 0 comment

Haftanın maçında kazanan Trabzonspor 80 dakika müthiş bir oyun oynarken, kaybeden Fenerbahçe son maçlarda olduğu gibi yine geriden gelerek ayağa kalkmak istedi. Ancak ne var ki bu kez 10 dakika içinde geri dönüş atağı yapınca, süre yetmedi.
Peki, Trabzonspor’un bu denli egemen olduğu görüntü nasıl ortaya çıktı? Bir başka söyleyişle bordo-mavili takım beklentilerin ötesinde Fenerbahçe’yi nasıl çaresiz bıraktı. Önce bu sorunun yanıtını yazalım.
Ünal Karaman maça, Yusuf, Sosa, Abdülkadir, Nwakaeme ve Rodallega gibi oyunun ofansif yönünde aktif olacak, savunma etkinliği az 5 oyuncuyla çıktı. Bu “ya vur devir, ya devril” meydan okumasıydı.
Nitekim ev sahibi topa sahip olup, maçın başında kontrol oyunu oynayacağı kesin olan Fenerbahçe’nin üzerine gitti. Geride bırakılan alanlara koşu yapması beklenen Ayew ve Valbuena için ayrı bir tuzak kuruldu. Bu iki oyuncunun Novak ve Pereira üzerine baskı yapması beklenirken, Trabzonspor’un iki beki öne çıkarak, kovalamak yerine kovalanmak oyunu oynadı. Maçın ilk golünde ortayı yapan Pereira, golü atan Novak olunca plan işlemiş göründü.
Burada bir önemli nokta Valbuena’nın boş top aldığında son haftalardaki kazandıran oyuncu olma işlevine engel olmaktı. Bu noktada Trabzonspor özellikle ikinci yarıda Fransız her top aldığında ikili hatta üçlü baskı ile top kazandı ve bunları hücuma yönlendirdi.
İkinci yarıdaki tempo Trabzonspor adına çok yüksekti. Burada oyuna daha net bir skora getirme şansı vardı, kullanamadı. İşte bu bölümde aşırı temponun getirdiği yorgunluk son 10 dakika Fenerbahçe’yi ayağa kaldırdı. Bu bölümde baskı azaldı, bekler yaslanmaya başladı ve konuk ekip, gol ve pozisyonlar buldu. Hatta beraberliği bulması işten bile değildi.
Peki, Fenerbahçe neden kaybetti? Koeman’ın planı belli. Bir ve ikinci bölgede oyunu sıkıştır, gol yemeden süreyi uzat, kontrataklar ve duran toplarla rakibi yakala. Tıpkı Galatasaray maçında olduğu gibi… Ancak plan bu kez işlemedi. Orta alanı rakibe teslim eden Fenerbahçe, etkili hücum yapamadı. Valbuena ve Ayew beklere teslim oldu, Slimani yine yokları oynadı.(Sanki bildiğimiz Slimani değil, ikizi oynuyor) Frey ise gol atmasına karşın, Fenerbahçe’nin oyuncusu olmadığını top kontrollerinde bile açık seçik bağırdı.
Zaten Frey’e umutların bağlayan bir takımın bu ligde zirveye oynaması, çölün ortasında içme suyu bulmaktan farklı değil.
Sonuç olarak Fenerbahçe 10 dakika oynayarak kazanamazdı, kazanamadı… Trabzonspor ise hak ettiği bir maçı kazandı ama bu sorunların bittiği anlamına gelmez.Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.