Trabzonspor ‘Beto’na çarptı

06-02-18 hdomac 0 comment

Hava yağışlı, zemin ıslak… Trabzonspor her iki yarıda da oyun üstünlüğünü elinde tutuyor. Abdülkadir ve Sosa ilk 70 dakikada direksiyona geçmiş oyuna kalite yüklüyor. Duran toplar etkili kullanılıyor. Üstelik hava hakimiyeti de Trabzonspor’un lehinde… Bunca olumlu görüntüyü yazdıktan sonra tekrar başa dönüyorum; “Hava yağışlı, zemin ıslak.” Peki, nerede ceza sahası dışından sert ve isabetli şutlar? Birkaç cılız vuruş dışında onlar ihmal edildi. Oysa savunma kilidini aşmanın anahtarlarlarından biri hiç kuşkusuz kaygan zemini şutlarla avantaja çevirmekti.

Şutlar eksik dedik ama fazla olsaydı ‘Bote’n aşılır mıydı ondan da emin olamadım. Çünkü bir kaleci bir maçta 9 net pozisyonda gole izin vermiyorsa, gelen şutlara da direnebilirdi. Yine de denenmesi gerekirdi.

Genel bakışla Göztepe karşısında Abdülkadir’in gezgin oyuncu olarak oyuna akıl kattığını ekleyelim. Abdülkadir sağ kenarda başladı ama içeri kat ederken, Kamil’in koşu yollarına pas kanalları oluşturarak çok iyi işler yaptı. Organizatör görevini de üstlendi. Sosa ile pas alış-verişlerinde oyunun kalitesi yükseldi. Bu çocukta iş var. Böyle devam ederse, erken sıçrama yapar.

Birkaç haftadır “Sosa neden 11’de yok?” diyenlerin sesi yüksekti. Sosa oynadı, hem de iyi oynadı. Ta ki 65. Dakikaya, yani yorulana kadar. 65’ten sonra baştaki etkinliği yoktu ama her an sonuca tesir edecek oyuncu olarak Rıza hoca onu oyunda tutarak doğru yaptı.  Hocanın bir doğrusu da önde üretkenlik göstermeyen Olcay ile Yusuf Yazıcı değişikliğiydi. Nitekim Yusuf’un da dahil olmasından sonra kontrol tamamen Trabzonspor’daydı. Bu bölümde sıfıra inmeden yapılan kenar ortaları Göztepe savunması ile Beto’nun ekmeğine yağ sürdü.

Beto tek kelimeyle maçın yıldızıydı. Neredeyse Trabzonspor-Beto maçı oynandı desek hata olmaz. Beto yerden veya havadan tüm topları müdahale etti, bir başka söyleyişle Trabzonspor “Beto”na çarptı.

Rıza hoca, Kadu ve Kosanoviç’in savunma göbeğinde etkili olduğu son bölümde N’Doye daha erken oyuna alınabilir miydi sorusu sorulabilir ama öyle bir Beto vardı ki kalede, sonuç değişmezdi.

Göztepe Jahoviç’in eksikliğini hissetti. Klasik bir santrafora göre kurgulanmış Göztepe kanat oyuncusu Gouffaran’ın santrafora evrilmesinden verim alamadı. Merak edilen bir nokta ise sonradan oyuna dahil edilen Demba ba’nın neler yapacağıydı? Demba ba hazır olduğunda olumlu işler yapacağının sinyalini verdi. Uzaktan çektiği şut ve Halil’e attığı savunma arkası pas işaret fişeğiydi.  Poko’nun beklentilerin altında kalması Göztepe’nin oyunda ezilmesinin önemli bir faktörüydü.

Bu maçta Tanju’nun N’Doye’a yaptığı hareket kırmızı, Rodallega’ya ceza sahası içinde arkadan yapılan hamle de penaltıydı. Hüseyin Göçek bu iki pozisyonu atlayarak Trabzon performansına bir kötü maç daha ekledi.

Sonuç olarak Trabzon’da oynanan bir maçta kaleciye bu kadar övgüler yazıyorsak, bordo-mavili takımın etkili oynadığını vurgulamamıza gerek yok.