Neden Aykut Kocaman?

09-06-17 hdomac 0 comment

Aykut Kocaman ismi Fenerbahçe’de bazı olumsuz seslerin yükselmesine neden oldu. Onlara göre Fenerbahçe farklı bir teknik adamı takımın başına getirebilirdi.
Peki, Fenerbahçe neden Aykut Kocaman’da karar kıldı. İşte o nedenleri sıralayalım.
Öncelikle bir şehir efsanesi haline gelen “Aykut Kocaman defansif bir oyun anlayışıyla oynatıyor. Futbolu göze hoş gelmiyor” iddiasına göz atalım.
Aykut Kocaman defans oynatmıyor, pas oyunu oynatıyor. Ve topu kazanmak için harcanacak çabanın değerini ortaya koyup, topun kendi takımında kalmasına özen gösteren bir anlayış benimsiyor. Yani “top bizde kalsın, bol ve isabetli pas yaparak oynayalım. Rakip topu almak için uğraşsın” diyor.
Burada eksik olan taraf, “Dikine oyun”… Bu anlayışla bile Fenerbahçe Avrupa’da yarı final oynadı. Şimdi de o pas oyununa dikine oynamaya becerisini eklerse, (bu bağlamda gündeme gelen isimler var) hem göze hoş gelen, hem de sonuca ulaşan futbol ortaya çıkacak.
Neden Aykut Hoca? Aykut Hoca tercihi gençleri kazanmaya yönelik bir hamledir. Salih’in Roma’ya gitmesini sağlayan oyun Aykut Hocanın eseridir. Şimdi Fenerbahçe’nin elinde Salih Uçan, Ozan Tufan ve Alper Potuk gibi oynayabilecek, Yiğithan Güveli, Eskişehir’de kiralıktan dönecek Hakan Çinemre gibi kadroyu zorlayacak genç alternatifler var. Bu oyuncuların umudu Aykut Kocaman’dır. Nitekim onların bu konuda ki açıklamaları çok net…
Aykut hoca çünkü! Aykut Hoca 3 Temmuz sürecinde takımın çimentosu olma başarısını göstermiştir. Dolayısıyla her biri farklı kalitede oyunculardan oluşan bugünkü grubu, aynı hedef etrafında toplanan takım yapma görevini en iyi yapacak isimdir Aykut Kocaman…
Neden Aykut Hoca? Fenerbahçe’nin içinde bulunduğu maddi sıkıntıyı göğüsleyecek ve büyük hedefler için uçuk transferler istemeyecek isim de “Söz konusu Fenerbahçe’yle…” diyen Aykut Kocaman’dır. Çünkü hangi hocayı takımın başına getirsen hedef için yeni ve önemli transferler isteyecektir.
Aykut Hoca çünkü? Yine Aykut Kocaman’ın yıldız oyuncu sevmez tezi, Alex’in en verimli olduğunu dönemin (istatistiklerle) Kocaman dönemi olduğu ortaya çıkmıştır. Ve o Aykut Kocaman, Van Persie (Advocaat’ın fizik olarak yetersiz bulduğu) gibi bir oyuncuya bile ilk adımı olumlu atmıştır. (Fizik olarak güçlenmezse aynı bakış açısı devam etmez)
Sonuç! Maddi, idari ve manevi şartlar alt alta konduğunda Aykut Kocaman’ın en önemli seçenek olduğu ortaya çıkmaktadır. Peki, “Sezon sonunda sonuç ne olur?” diyenlere yanıtım şu;
“Aykut Kocaman’ın Fenerbahçe’si yeni sezonda şampiyonluk yarışının içinde olur.”
Daha fazlası için transferde atılacak adımları görüp, öyle değerlendirmek lazım.