Muslera bir ileri, bir geri

15-08-17 hdomac 0 comment

Muslera bir ileri bir geri

Yeni Galatasaray’da çok şeyler değiştiğini gözlemledik, Kayserispor maçında…

Öncelikle koşan, baskı yapmaya çalışan, istekli, isyan eden bir oyuncu topluluğu vardı sahada.

Üstelik bu koşan yardımlaşan oyuncular sahaya kalitelerini de yansıttı.

Belhanda’nın ikinci viteste oynarken, nasıl kalite kokan işler yaptığı attığı gol ve Gomis’e attığı zamanlamalı pasta kendini gösterdi.

Galatasaray’ın orta sahası artık yana değil öne bakıyor. Geldiği gün de düşüncemi açıklamıştım ve N’Diaye’nin çok özel bir oyucu olduğunu vurgulamıştım. Dikine oynamayı, topu kazandığı anda doğrudan kaleyi düşündüğünü ve ne denli yararlı olacağını ilk maçtan ortaya koydu.

Fernando da statik savunmacı orta alan oyuncusu değil.

Gomis için ayrı bir paragraf açmak yazım. Oyun zekası bir yana, arkadaşlarına duvar olması, depar kulvarlarına yaptığı koşular ve gol vuruşlarıyla çok özel bir transfer olduğunu gösterdi. Gomis ne kadar fazla beslenirse, verimi de o kadar artacaktır.

İşte tam burada iki kanat oyuncusunun verimliliği gündeme geliyor. Rodriguez, geçen yıldan iyi başladı. Daha yürekli ve özgüvenli, savunma arkası koşuları ve dip çizgiye inme gayreti önemliydi. Sol önde oynayan bir Tolga ise sanıyorum zorunluluktan. Attığı gole bakmam, bu konuda Tudor’un doğru seçim yapmadığını düşünüyorum. Feghouli gelene kadar önceliğin Sinan’da olması daha uygun olur.

Bunlar olumlu taraflar. Peki,  eksikler ve gelişmesi, düzeltilmesi gereken hatalar neler?

Muslera Kayseri’den geçen yıl yediği golün aynısını filelerinde gördü. Muslera yazıyorum, çünkü golde ilk suçlu o… Müdahale alanına çıkmıyor, sonra da bir adım atıp, geri dönüyor. Ve Galatasaray geçen yıl 16 gol yediği serbest vuruşlara bu yıl da gol ekleyerek başlıyor.

Linnes ne kadar iyi niyetli olursa olsun, gerçek anlamda bir sol beke ihtiyaç net olarak görülüyor. Ve şu an kadro içinde en iyi stoper seçeneği Maicon- Serdar Aziz ikilisi olmasına karşın, uzun maraton düşünülerek bir stopere daha ihtiyaç duyulduğu görülüyor.

Sonuç olarak Galatasaray olumlu bir gösteri yaparken, rakibin maceracı, 3-5-2 dizilişinden de istifa etti. Bunu bir kenara yazalım, bu maç özelinde Galatasaray’ı beğenirken, Milli Maç arasına kadar olan sürede Galatasaray’ı gözlem altına alalım.