Fenerbahçe’de suçlu kim?

23-02-17 hdomac 0 comment

Bu soruya verilecek ilk yanıt kesinlikle yönetim. Sezona başlarken, Gökhan ve Caner gibi oyunun kilit iki ismiyle vedalaşan bu yönetim, hiç beğenmediği Pareira’yla sezona başlayarak ikinci hatayı yaptı.

Bir başka bakışla yönetim, yönetme erkini kullandığına göre, yani karar mekanizmesinde yönetim olduğuna göre öncelikle suçun sorumlusu onların olması doğal. Üstelik Fenerbahçe’nin son derece dominat karakter sergileyen bir başkanı var. Fenerbahçe şampiyon olduğunda “Ben yaptım” diyecek kadar… Basit bir matematikle başarı yönetimin ve Aziz Yıldırım’ın sa topyekün başarısızlıkta yine aynı adresin olmalıdır.

Gelelim diğer suçlulara… Yönetimin can havliyle tutunduğu hocanın futboldan emekli olan bir isim olması manidar. Hiç kuşku yok ki onunda bu tabloda etkisi var. Ancak Advocaat’ın kısa sürede çözüm olarak ürettiği direk oyun, orta alanı hızlı geçme planı, belki Fenerbahçe’yi devre arasında sağ salim getirdi ama bir (B) planı oluşturacak transferler yapılmayınca deniz bitti.

Bir takım düşünün elindeki üç orta saha oyuncusu da 6 numara. Yani aynı malzemeden, hem duvar döşüyorsunuz, hem yer karosu yapıyorsunuz, hem de mutfak dolabı. Olur mu? Olmazdı olmadı zaten. Advocaat’ın test edilmesi için devra arasında transfer döneminde ona bir 8 bir de 10 numara verilmeliydi.

Gelelim futbolculara… Onlar da inanılmaz bir dalgalı seyir çizdiler. Van Persi lig sitiyor ama çektiği şut kaleciye zor gidiyor. Sow Afrika’dan bambaşka bir kimlikle döndü. Lens artık ne yapacağı bilenen oyuncu… Orta alan yetersiz, savunma sürekli bir tehdit altında. Yani Fenerbahçe’nin hem kadrosu yetersiz, hem de oyuncuların performansı yetersiz.

Özetle Fenerbahçe’nin bu sezonu mutlu tamamlaması mümkün görünmüyor. Advocaat’ın çizdiği ligde ikincilik, kupayı kazanma straratejisi de bir hayli hayal mahsulü görünüyor. Güvenmediğin oyuncular, rest çektiğin yöneticiler, canın istediğinde çekip gittiği ortamda bir kulübü bu hedefe odaklamak bence mümkün görünmüyor.

Fenerbahçe için en mantıklı hedef 5 maçta ulaşacağı Ziraat Türkiye Kupası gibi görünüyor.