Fenerbahçe neden kazanamadı?

03-02-18 hdomac 0 comment

Fenerbahçe zirvedeki üç rakibinin deplasmanda oynadığı haftada evinde iki puan bırakarak önemli bir avantajı kaybetti. Peki, Fenerbahçe Gençlerbirliği önünde neden iki puan kaybetti? Hatalar ve faktörler nelerdi?
-Aykut Kocaman’ın Giresunspor maçından sonra hakemler ile ilgili çıkışı takım üzerinde belliki olumlu etki yapmış ama hakemlerin daha fazla bilenmesine neden olmuş? Nitekim Mete Kalkavan biri daha 26. dakikada iki kırmızı kartı vermeyerek, bu hesaplaşmayı farklı bir boyuta taşıdı. Hiç kuşku yok ki 65 dakika 11’e 10 oynanacak bir maçın senaryosu farklı olurdu.
-Bu arada Kalkavan’ın vermediği kart sonrası Ümit Özat’ın oyuncusu İssah’ı oyundan alması aslında Kalkavan sen atmalıydın ama madem atmadın ben oyuncumu ve kendimi kurtarayım mesajıydı. Bir hakemin bu olaydan en basit tanımla üzüntü duyması lazım. (gerçi 8.4 ceptedir ama..)
-Fenerbahçe, Gençlerbirliği karşısında taraftarına keyif verecek ve kazanmaya yakın coşkulu bir maç oynadı aslında. Ancak bu maçta tribünlerde (üstelik İstanbul’da bahar havası varken) 20 bine yakın taraftar vardı. Burada Aykut Hocanın “Biz şampiyon olamayız” mesajının yanlışlığını vurgulayalım. Bir de Fenerbahçe taraftarının duyarsızlığını…
-Kadıköy’de oynanan bir maçta seyirci baskısı oluşturulmazsa, yönetim ve taraftarın şikayet etme hakkı da olmaz.
-Teknik açıdan baktığımızda neler gördük onu da yazalım. Coşkulu bir Fenerbahçe vardı. Coşkuyu yükleyenlerin Valbuena ve Alper olması Aykut hocanın da dikkatini çekmiştir. Demek ki neymiş, “Bana Ozan, Valbuena üzerinden gelinmesin” sözü bir anlam ifade etmiyormuş.Oradan yürümek de yanlış değilmiş.
-Oynayanlardan devam edelim; Mehmet Topal’ın bu takımda stoper oynamasının mümkün olmadığını öğrenmek için Aykut hoca daha kaç deneme yapacak? (Üstelik yanında Doman varken) O yok, bu yok demeyeceksin Topal’dan stoper yapmayacaksın.
-Evet, bir dejavu yaşanmaya başlandı. Sezon girişi gibi yine bireysel hatalar. Yenilen gol sayısı 9 olmuş. Kaybedilen puanlar malum. Bu kadar bireysel hatanın önlenmesi teknik adamın görevi değil mi?
-Hem yazıyorum, hem söylüyorum, bu takımın kurtarıcısı Aatıf olmaz, olamaz. Hatta Aatıf büyük hedefi olan bir takımın oyuncusu da olmaz.
-Oğuz Kaan iyi kumaş, Elif de öyle ama Ozan’ın tecrübesine sahip değiller. Maçın son bölümünde genç Elif’in hızlı oynamakla doğru oynamak arasındaki sıkıntısı görüldü sanırım. Ozan bir an önce takıma döndürülmeli.
-Sonra öndeyken Soldado-Fernandao değişikliğine gerek var mıydı?
Sonuç olarak sakatlar var evet, hakem hataları var buna da evet, ancak kadro yerleşimi hataları ve oyuncu seçimlerinde de hatalar olduğu bir gerçek.

Bu maç özelinde Fenerbahçe’nin oynadığı futbol kazanmak için yeterliydi ama ciddi hataları da dikkatten kaçırmamak lazım. Mesela kaleci Volkan’ın hatalı çıkışı sonrası Dirar’ın çevre kontrolü yapmaması ve dışara atabileceği topu ağlarak göndermesi gibi…