Dursun Özbek neden kaybetti?

20-01-18 hdomac 0 comment

Galatasaray’ın yeni başkanı Mustafa Cengiz oldu. Öncelikle başarılar diliyorum. Bu sonuç çok sayıda futbolsever için, hatta Galatasaray kongre üyeleri için bile sürpriz olarak karşılandı.
Peki, Dursun Özbek favori olduğu bir olağanüstü genel kurulda neden seçimi kaybetti?
İşte o nedenlerden başlıklar;
-Dursun Özbek’in erken seçim kararı tamamen bir strateji hatasıydı. Çünkü kısa bir süre sonra takımın başına taraftarın önemli bir çoğunluğunun istediği Fatih Terim’i getirdi. Yani seçime gerek yoktu, işler bu şekilde de rayına giriyordu.
-Erken seçim kararı alırken, yeni seçilecek yönetimle 3 yıl görev yapma vurgusunda bulundu. Oysa Mustafa Cengiz, olağanüstü seçim sonrası mayıs ayında olağan seçim vaadinde bulunarak, genel kurul delegelerini yanına çekti.
-“Seçim isteyenler, imza toplayanlar tüydüler” sözü Dursun Özbek’in devam etmesini düşünen delegelerin bile tepkisi çekti. Ve bir bakıma tepki oyları olarak onları sandığa getirdi.
-Dursun Özbak seçim kararı aldığında, daha iyi bir liste oluşturması gerekirken, listesi Mustafa Cengiz’e göre silik kaldı.
-Özbek’in listesinde basketbolun yerlerde sürünmesine neden olan Can Topsakal’ın yer alması ise tarihi bir hataydı. Bu hamle 250-300 oy kaybettirdi.
-Mustafa Cengiz’in Sportif AŞ için Abdürrahim Albayrak ile Faruk Süren’in damadı Burak Elmas sunması ise Dursun Özbek’in yediği son dakika golüydü. Özbek bu hamle karşısında çaresiz kaldı.
Sonuçta Dursun Özbek bu kadar hata yapınca, son yılların en büyük sürprizi gerçekleşti ve Özbek, projelerinin finalini göremeden Galatasaray Başkanlığı’na veda etti.