Böyle olmaz Aykut Hocam

13-08-17 hdomac 0 comment

Böyle olmaz Aykut Hocam…

Şartlar ne olursa olsun, Fenerbahçe kaliteli, göze hoş gelen futbol oynamak istiyorsa, Mehmet Topal ile De Souza’yı birlikte oynatmamalı.  Hatta De Souza gibi “Yengeç Pası” ile maçları tamamlayan bir orta saha oyuncusu hiçbir durumda oynamamalı. Hele ki orta alanı tamamlayan oyuncu Alper Potuk olunca…

Alper’in iyi niyeti, dikine oynama gayreti, savunma arkası koşuları tamam ama onun Dirar, Valbuena ve Van Persie gibi oyunculara savunma düzenini felç edecek anahtar pas atması mümkün değil…

Bir başka konu da Van Persie. Alper o pasları atsa ne olur? Yanıtı hiçbir şey… Van Persie güçsüz, yetersiz ve etkisiz. Sözün özü “ Uçan Hollandalı” Fenerbahçe’nin sırtındaki kambur… Gidecek falan gibi dedikoduları boş verin hiçbir yere gitmez. Kim alacak müzmin sakat oyuncuyu. Kim verecek ona 4.9 milyon euro garanti para. Bulmuş yağlı kapıyı bir yere kımıldamaz. Bir şartla gider, verirsen alacağı garanti parayı eyvallah.

Göztepe maçı özelinde ortaya çıkan diğer gerçekler şöyle; Volkan bu ülkenin en değerli yerli kalecilerinin başında geliyor ama futbolun ciddi bir oyun olduğunu unutmuş. Fotoğraf çektirmek için gidilecek yer fotoğraf stüdyosu, futbol sahası değil.

Roman Neustadter ile Skertel ikilisi şu ana kadar verdiği sınavların tümünde sınıfta kaldı. Yer tutma, kademe ve yerleşimde inanılmaz hatalar yapıyor. Bu ikili ile sezona devam etmek, Fenerbahçe’yi bol bol santra çizgisine taşır. Yani stoper şart.

Peki, Aykut Kocaman ne yapmalı; Mehmet Ekici, Gıuliano ve Soldado takıma girmeli ve kesinlikle verimli olmalı. Onların olumlu performansı Fenerbahçe’nin ön tarafını daha etkin hale getirir. Dirar’in verimi artmalı. Tecrübeli bir stoper kadroya dahil edilmeli…

“Şampiyon olacağız” demek kolay ama hedefe ulaşmak için çok eksik var.  Hemen şu eklemeyi de yapalım; Göztepe maçında Aatıf ile genç Samed Karakoç’u kurtarıcı olarak sahaya sürmek teknik adam yanlışıydı.

Fenerbahçe her şeyden önce taraftarı ile barışacağı geçen yıl oynanan kısır ve tatsız futboldan uzaklaşması lazım. En başa dönüyorum; bunun için atılacak ilk adım Mehmet Topal-De Souza ikilisini birbirinden ayırmaktır.  İkisi oynadığında başarı gelseydi Fenerbahçe üç yıldır şampiyonluk hasreti çekmezdi.  Taraftarı da tribünü terk etmezdi.