Beşiktaş’a ne oldu?

08-02-18 hdomac 0 comment

Herkesin, özellikle Beşiktaş’a gönül verenlerin yanıtını aradığı soru bu? “Beşiktaş’a ne oldu?” Nitekim karşılaştığım tüm Beşiktaşlılar ile sosyal medyadan yazanların gündemi bu…
Çünkü Beşiktaş en alternatifli kadroya sahip olmasına rağmen, arzulunan, alıştırdığı futbolu oynayamadığı gibi lig yarışında geride kalması herkesin kafasını karıştırıyor;
İşte bu sorunun madde madde yanıtı;
-Savunmada ideal dörtlü bir türlü oynamadı. Gökhan’ın sakatlığı, Caner’in cezası ve özellikle Tosic’in son haftalarda sakatlığı nedeniyle oynamaması ciddi sıkıntı oluşturdu.
-Vida’nın gelişi sonrası Pepe-Vida ideal ikilisi derken Vida henüz uyum sürecini atlatamadı. Bir bakıma Tosic performansının altında kaldı ve gözler Tosic’i aradı.
-Tosic sadece savunmada değil, ofansif olarak çok önemliydi. Çünkü savunmanın gol ve asist katkısında Tosic 3 gol bir asistle, savunmanın toplam ofansif katkısı (5 gol 8 asist) içinde büyük pay sahibiydi.
-Caner’i de ayrı bir yere yazmak lazım. Çünkü ligde o da 5 asistle önemli bir ofansif katkı verdi ama agresif yapısı nedeniyle takımı zaman zaman yalnız bıraktı.
-Gökhan Gönül gibi ofansif bir bekin hiç asistinin olmaması da şaşırtıcı bir durum. Gökhan’ın verimsizliği sağ kanatta çözüm arayışları da oluşturdu. Vida’nın sağ bek oynaması gibi…
-Beşiktaş’ın asıl sorunu ise orta alanda. Çünkü Beşiktaş’ta futbolun kalitesini yükselten bu bölgeydi. Son 2 yılda görsel şölen sunan, attığı ve attırdıkları ile gözde olan bu bölgenin oyuncuları bu sezon son derece yetersiz kaldı. Atiba performans dalgaları ve sakatlık yaşadı. Oğuzhan ve Tolgay’ın geride kalan haftalarda golü yok. Keza Medel de de durum ayrı.
-Oğuzhan’ın formuzluğu, Tolgay’ın istikrarlı ve yeterli düzeyde oyun sergilememesi Beşiktaş’ın olgun pas ve anahtar pas sayısını azalttı.
-Bu bölgede Sosa tarzı klasik bir 10 numaranın yokluğu da Beşiktaş’ı çaresiz bıraktı. Talisca özellikle Ligin ikinci yarısında bireysel becerisini gösterip goller atmaya başladı (Toplam 7 golü var) ama takımı oynatma kimliğine sahip değil.
-Forvet bölgesinde Quaresma’nın sadece bir golü olması başka bir handikap. Oysa diğer kanat oyuncusu Babel’in 7 golü olduğunu vurgulayalım.
-Negredo’nun da Demba ba veya Gomez etkisi olşuturumadığı bir gerçek.
Rakamlara boğulmamak adına finali şöyle yapabiliriz;
Savunmada Gökhan etkisiz, Vida yerine oturmadı, Tosic bir süre takımdan ayrı kaldı ve savunma kurgusu bozuldu,
Orta alan ne üretiyor ne bitiriyor. Atiba geçmişini aratıyor. Oğuzhan çok formsuz, Tolgay istenen düzeye gelemedi. Medel’in katkısı az.
Forvette yük Quaresma ve Babel’in sırtına bindi. Rakipler ise her iki oyuncunun hareket alanlarını daratmaya başladı. Negredo takım oyununa tam uyum sağlayamadı. Talisca ise tatlıya kremayı ekleyip, gol yapıyor.
Peki, ne yapmak lazım? ÇÖzüm kendi içinde ama alternatifleri de bir başka yazıya bırakalım.