Galatasaray’a teselli!

05-02-18 hdomac 0 comment

Galatasaray’ın Sivasspor yenilgisi bazı istatistikleri sümen altından çıkardı.Söz gelimi Galatasaray ligde son 6 deplasmanından sadece birini o da Terim yönetiminde Kayserispor’u yenerek kazandı. İstatistik en azından bugün için deplasman kabusu bitmedi diyor.
Ve Galatasaray geçen sezondan bu yana duran toplardan tam 26 gol yerken, Fenerbahçe(9), Başakşehir (8) ve Beşiktaş’ın(2) toplamından fazla golü (19)kalesinde gördü. Sivas’ta yine bir köşe vuruşu sonrası N’dinga’nın golüne engel olamadı. Bu istatistik ne diyor; Terim’in duran toplarda alan savunmasına geçmesi de çözüm olmadı. Özeti Tudor’la ortada olan sorunlar Terim’le devam ediyor.
Geriye dönüp baktığımızda neydi? Galatasaray’ın en belirgin üstünlüğü topa sahip olmak, hızlı oynamak önde bakı yapmak ve oyunu genişletmek. Sivas’ta bu özellikleri gördük mü? Hayır…
Peki neden olmadı? Onu da açıklayalım;

Doğal olarak ilk sırada Fernando-N’diaye düzeninin bozulması. Onu kenara bırakırsak,
Terim’in orta alan kurgusundaki planı işlemedi. Plan, Donk-Tolga ikilisinin defansif yönünden faydalanmak, Fegouli ile hızlı top kullanıp, Yasin ve Gary Roddriguez ile kanat zenginliği oluşturmaktı.
Plan doğru görünebilir ama uygulama sınıfta kaldı. Donk- Tolga ikilisi kısıtlı yetenekleri ile hiçbir üretkenlik sağlamayadı. Fegouli de,  Hakan, N’dinga baskısından çıkıp, hem kendisi hem de arkadaşları için seçenekler hazırlayamadı. Yasin, Gomis ve Rodriguez, kelimenin tam anlamıyla sisin , pusun içinde güneşi gözleyenler gibi çaresiz bekledi.

Tabi Gomis için de durum aynıydı. Nitekim ilk yarıda sadece bir kez pozisyona girebildi. Kısaca bu orta alanla oyunu zenginleştirmek olanaksızdı. Ne olursa olsun bu bölgeye Selçuk veya Belhande’dan birini monte ederek başlamak en doğru adım olurdu.
Buna karşın Sivasspor Galatasaray’ın kendi oyun anlayışıyla vurdu. Özellikle ilk yarıda Bifouma ve Emre oyunu genişletti. Kazanılan topları hücuma hızlı taşıdı. Dönen topları kazanarak, oyunda üstünlük kurdu.
İkinci yarıda başlarken, yenik durumda olan Fatih Terim hamle yapar diye düşündük ama 60. dakikaya kadar bekledi. Sonrasında ilk hamlesinin Selçuk veya Belhanda olması gerekirken Eren Derdiyok oldu. Sahada yine olgun pas üretecek oyuncu yokken, ikinci forvet oyuna dahil oldu. Fegouli- Belhanda’nın değişikliği ise Galatasaray’ı biraz daha öne taşıdı. Sivas da geri yaslanarak Galatasaray’ı oynamasına izin verince üstünlük Galatasaray’a geçti. Bu kez de Sivasspor hızlı hücumlarda etkili olmaya başladı. Maçta 3’e3 hızlı hücumlar oluşurken, Galatasaray’ın riski alması doğruydu.Sinan-Yasin değişikliği de fark oluşturmadı.
Bu maç özelinde önemli noktalardan biri Mariano’nın hücum katkısının yetersiz kalmasıydı. Bifouma ve Emre, Mariano’yu baskıladı. Yeni transfer Nagatomo ise, Hakan Balta veya Latovlevici’den farklı bir durum ortaya koymadı,. Ayrıca hiç öne çıkmadı.  Kuşkusuz ilk maçı ama böyle oynayacaksa forma Hakan Balta’nın sırtında kalır.
Maçın tartışılan penaltı kararı konusunda kesin yargıya varmak mümkün olmadı. Bıçak sırtı bir pozisyon. Denayer’in eylemi dışarda başlayıp orada mı bitiyor, çizgi içine taşınıyor mu kestirmek çok güç. Burada hakemden önce Denayer’in kontrolsüz girişine de vurgu yapmak lazım.
Sonuç olarak Galatasaray zirve yolunda önemli 3 puan kaybetti ama tesellisi, tüm rakiplerinin puan kaybetmesiydi.